Konspekt lekcji języka polskiego w kl. VI
Z wykorzystaniem programu multimedialnego do nauki języka polskiego
dla klasy 6 szkoły podstawowej
Temat: Dom moich marzeń
Cel strategiczny: Kształcenie umiejętności odbioru tekstów literackich i uświadamianie sobie ich intencji. Kształcenie komunikowania się , formułowania samodzielnych wniosków.
Wspomaganie w poznawaniu i rozumieniu wartości ważnych w życiu człowieka oraz właściwej ich hierarchizacji, dostrzeganie postaw i poglądów.
Cele operacyjne: uczeń potrafi:
-
wyjaśnić znaczenie symbolu
-
zna termin fraszka
-
wskazać podmiot liryczny, adresata
-
słuchać i czytać ze zrozumieniem
-
potrafi dostrzegać związki z wcześniej poznanymi utworami
-
objaśniać znaczenie zw. frazeologicznego
-
tworzyć rodzinę wyrazów
-
rysować symbol
-
argumentować swoje zdanie
-
wypowiadać się na określony temat
-
wykonać metaplan
-
zrozumieć sens utworu
-
współpracować w grupie
Metody: poszukująca, drama, dyskusja
Formy: praca w grupie, praca z komputerem, indywidualna
Środki dydaktyczne: program multimedialny do nauki języka polskiego dla klasy 6 szkoły podstawowej „Język polski” eduROM , collage, arkusze niebieskie, karty pracy, nagranie Schumanna „ Marzenie”, oraz nagranie z muzyką typu blues
Przebieg zajęć
-
Powitanie w kręgu – iskierka przyjaźni
-
Nauczyciel pokazuje przygotowany wcześniej collage przedstawiający dom, który jest wyklejony z gazet, folderów i innych materiałów papierniczych, składający się graficznie z różnych domów i zadaje pytanie:
-
Co przedstawia ten collage? Jakie odczytujecie z niego domy-
(wieżowiec, kamienica, dworek, dom jednorodzinny itd.)
-
Nauczyciel rozdaje karty pracy, wskazuje ćw. 1 i prosi o narysowanie symbolu domu najprostszą techniką
-
Później zadaje pytanie :
- Czy ktoś wie co to jest symbol?
Następuje przypomnienie poznanego w klasie szóstej symbolu.
-
Uczniowie pokazują swoje symbole
Najciekawsze: schemat domu, cegły, ognisko, garnek, łóżko, piec, ręce, serce itd.
-
Następnie nauczyciel prezentuje fragment utworu A Kamieńskiej z programu multimedialnego. Prosi o uważne słuchanie
-
Nauczyciel odczytuje pytania, które są proponowane w programie multimedialnym:
- Kto jest narratorem?
- Jak narrator widzi dzisiejsze domy, jakim symbolem oznacza swój dom?
- Dlaczego tak? Rozmowa
-
Uczniowie zauważają, że dom tworzy rodzina- zaznaczenie na plakacie domu słów: mama, tata, córka, syn, dziadek, babcia
-
Nauczyciel podchwytliwie zadaje pytanie:
Czy ja dobrze odmieniam słowo dom? - uczniowie odmieniają związek wyrazowy: rodzinny dom w taki sposób, że jeden zadaje pytania przypadków a drugi odpowiada.
11. O domu można mówić różnie- wykonajcie ćw. 2 Praca samodzielna w programie multimedialnym.
12. Poznaliście w klasie szóstej wiele postaci literackich, jaki one miały dom?
Uczniowie wypowiadają się na temat np.: Ani z Zielonego Wzgórza, Harrego Pottera, Robinsona sierotki Marysi
13. Nauczyciel opowiada bajkę o trzech świnkach, które budowały swoje domy: pierwsza ze słomy, druga z chrustu i trzecia z cegieł. Ostatniej domek był najtrwalszy i zły wilk nie potrafił go zdmuchnąć.
Zadaje pytania:
- Z czego chcielibyście zbudować w przyszłości swoje domy?
- Na jakich fundamentach trzeba zbudować dom?
14.Następnie uczniowie wykonują polecenie 3 z programu - proszę przeczytać- wyjaśnijmy sobie co znaczy zw. frazeologiczny:
„ budować zamki na lodzie”/ wykonanie ćwiczenia w programie multimedialnym/
15. Z czym wam się kojarzy dom?
Uczniowie wypowiadają się na określony temat
16. Kiedy już dom istnieje, trzeba zatroszczyć się o jego dobry klimat i stworzyć rodzinną atmosferę. Wtedy będzie miał duszę.
Proszę wysłuchać fraszki J. Kochanowskiego – prezentacja na komputerze.
17. Uczniowie przypominają z poprzednich lekcji co to jest fraszka
18. Do kogo kieruje swoją prośbę podmiot liryczny, kto jest jej adresatem?
O jakich wartościach mówi podmiot?
Wykonywanie ćwiczeń w programie.
19. Praca w grupie – muzyka : „ Marzenie” Schumanna
Instrukcja:
Zbudujcie domy swoich marzeń na planszach ze słów, dowolną techniką
Na pewno znajdziecie słowa w sobie tak ważne, z których warto zbudować dom w
przyszłości. Skorzystajcie z poznanych tekstów na lekcji.
20. Prezentacja metaplanów, lider odczytuje z jakich słów- wartości grupa zbudowała dom 21. Nauczyciel zaprasza uczniów w wolne miejsce w klasie, proponuje swobodne ustawienie się twarzą do siebie.
-Mówiliście, że dom kojarzy wam się także z zapachem, więc pieczemy w naszym wymarzonym domu ciasto w rytm żywej muzyki. / uczniowie bez słów imitują ciałem w rytm bluesa następujące czynności/:
-
wyciąganie stolnicy
-
wysypywanie na nią produktów
-
zagniatanie ciasta
-
krojenie, walcowanie, wykrawanie z foremek
-
układanie na blachę i wkładanie do piekarnika
-
dmuchanie na gorące ciasteczka
-
lukrowanie
-
częstowanie się i picie herbaty
/ Nauczyciel bierze udział w grach/
22. Nauczyciel wycisza emocje poprzez wyłączenie muzyki i przekazywanie uścisku dłoni osobie stojącej obok. Życzy swoim uczniom zbudowania w przyszłości wymarzonych domów.
23. Praca domowa:
„ Mój dom w przyszłości”- dowolna forma pisemna
23. Uczniowie wychodząc z sali zaznaczają na barometrze uczuć swoje wrażenia z lekcji
od –5 do +5.
Aldona Skrzyszowska
Nauczyciel j. polskiego |